KADIRGA KOYU

Kadırga Koyu, Assos’un bitişiğinde, 2 km. uzaklıktadır. Assos civarında konaklamak ve denize girmek için tercih edilen başlıca yerlerden biridir. Zeytin ağaçlarıyla dolu bir yoldan inerek ulaşıyorsunuz koya.

Osmanlı zamanında donanmanın merkez üssü Midilli Adası idi. Savaş zamanı kadırgalar Midilli’den savaşa gider, dönüşte hasarlı olan kadırgalar bu koya getirilip burada bulunan meşe ve kayın ağaçları ile tamir edilirdi.

Kadırgalar bu koya çekildiğinden bu adı almıştır. Bu yörede ilk mavi bayrak alan da bu koydur. Buradaki oteller de genellikle doğaya saygılı, çevre yerel mimarisi ile uyumlu ve muhakkak zeytin ağaçları arasında bulunmaktadır. Geniş, uzun bir plajı vardır. Denizi tertemiz, berrak ve mavi bayrak sahibidir.

Sivrice Koyu

Sivrice Assos Babakale yolunun 9 km de ki Bektaş Köyünden sola(denize) doğru dönüp yaklaşık 4 km denize dik bir yoldan inilerek ulaşılıyor. Yol ikiye ayrıldığında biri Sivrice deniz fenerine giderken diğeri daha ilerde olan Sokakağzına devam ediyor.

Sivrice plajı taşlık olup sahilde küçük ve şirin restoranlar ve kafeteryalar bulunuyor. Modern hayatın stresinden kaçıp denizle ve doğayla baş başa kalmak için ideal bir yer.

Denizin üzerinde ahşaptan yapılmış iskelelerin üzerinde şemsiye şezlong ve minderlerden oluşan konforlu ortamlar bulabileceğiniz gibi, andezit taşından yapılmış masaların etrafında bir tahtası çıkmış ahşap bir sandalyede oturup rakı balık yapma imkanınız da var.

Assos Antik Kenti

Assos adının Helen dilinde her hangi bir anlamı yoktur. İlkçağ Assos Antik Kentinin görkemli kalıntıları, Çanakkale İli Ayvacık İlçesine bağlı Behram Köyü ile iç içedir. Behram adı ise Bizans egemenliği zamanında o yöreyi yönetmiş olan  Makhram adlı bir komutanın adından gelir.

4Antik kent sönmüş bir volkanın denize bakan yamacında yer almaktadır ve 238 m. yüksekliktedir. M.Ö. 2000 yıllarında Lelegler tarafından kurulan bu eski kent, M.Ö. 8. Yüzyılda Midilli  Adasından gelen İonlar tarafından ele geçirilmiştir.

Ünlü filozof Aristo M.Ö. 348 yılında ilk felsefe okulunun burada kurmuştur. Tepede M.Ö. 6. Yüzyılda kurulan ünlü Athena tapınağı kentin en değerli kalıntılarındandır. Kenti kuşatan  surlar antik çağdan günümüze kadar çok iyi korunmuş örneklerdendir. Assos’un günümüze ulaşan kalıntılarından biri de liman olup, bu küçük limanın mendireği ve rıhtımı halen kullanılmaktadır.

 

BABAKALE Kalesi

1723 yılında korsanlardan korunmak için Vezir Kaptan Mustafa Paşa tarafından yaptırılan kale, eski zamanlarda Tılsımlı Kale ismi ile anılmış. Daha sonra içerisinde bulunan Latif Baba’nın türbesinden dolayı Babakale ismi ile anılmaya devam etmiş.

Babakale’nin kalesini ziyaret edebilirsiniz. 1723 yılında inşa edilen kalenin yapım hikayesi de oldukça keyiflidir. Türkiye’nin dört bir yanından gelen mahkumlar serbest bırakılmak karşılığında burada kale inşa etmişlerdir. Daha sonra kale ismini zamanla köye vermiştir.

Babakale’de yapılması önerilen ilk spor ise dalıştır. Hareketli sualtı dünyasını görmek için bir hafta sonu Babakale’ye bir tur düzenleyebilirsiniz. Babakale, Behram köyü yolu üzerinden batıya doğru 32 kilometre sonra gelir.

KAZDAĞLARI

Kazdağı tarih öncesi yıllarda da çeşitli medeniyetleri barındırmış muhtelif tarihlerde kentler, kasabalar kurulmuş ve yıkılmıştır.

Bilinen tarihi MÖ 2000 yıllarında başlar. Bu tarihlerde Thebe şehri, Lyrnessos şehri, Khrysa şehri, Killa Şehri, Anderia şehri, Antandros şehri, Adramytteion şehri, Astrya şehri, Gargara şehri gibi şehirler kurulmuş bunlardan birçoğu da Truva savaşları sırasında yok edilmişlerdir.

Balıkesir, Edremit’te yer alan doğa temalı milli parkdır. Marmara ve Ege bölgeleri arasında sınır oluşturan Kazdağı’ndan ismini alır. Bulunduğu geçiş iklimi ve yakın bölgedeki tek yüksek dağ olan ve ayrıca Biga yarımadasında doğu-batı doğrultusunda uzanan dağ arazilerini kapsar.

Assos’tan, Ayvacık, Ezine, Bayramiç yolu takip edilerek 88 km. sonra Kazdağlarına varılabilir.